Başarılı Bir Girişimcinin Sahip Olduğu Nitelikler

1. Yaptığı işlere ve Kendisine Güvenir.

Adım attığınız bu yolda girişimde bulunduğunuz konuya ve kendinize güvenmeniz çok önemlidir. Çevrenizdeki kişiler size fikrinizin yeterince iyi olmadığını söylediğinde, nedenlerini dinlemeli, kendi içinizde değerlendirmeli ancak son kararı siz vermeli ve girişim yolculuğunda bu kararınız doğrultusunda kendinize ve ürününüze güvenerek hedefinize doğru ilerlemelisiniz.

2.Risk alır.

Başarılı girişimciler gerektiğinde risk almanın önemli olduğunu bilirler. Hesaplanabilir riskler almadan girişiminizin büyük başarılara ulaşması çok mümkün değildir.

3.İkna Kabiliyeti Yüksektir.

Girişimci ürününü satmak ve çalışanlarını motive etmek için güçlü iletişim becerilerine sahip olmalıdır. Özellikle girişimin başlangıç döneminde, işin devamlılığı için, çevreden ve yatırımcılardan maddi veya manevi destek almak çok önemlidir. Bu destekleri alabilmek için de ürününüz, ekibiniz, işi uygulama şekliniz gibi konularda ikna edici olmanız gerekir.

4. Tutkuludur.

Başarılı bir girişimcinin en önemli özelliğidir tutku. İşletmenin başarılı olması için fazladan saatler ayırmaya isteklidir. Başarılı girişimci her zaman, işi daha iyi hale getirmenin yollarını araştırır.

Başarılı olmuş girişimcilere bakıldığında bu özelliklerin çoğuna sahip oldukları ya da kendilerini bu yönde geliştirmeye önem veren kişiler olduğu açıktır.

DİA her büyüklükte işletme için verimliliği artırıcı kurumsal yazılım çözümleri sunuyor.

5.Çalışkandır.

Başarılı girişimci genellikle ofise ilk gelen ve son ayrılan kişi olacaktır. Bir sonucun beklentilerini karşıladığından emin olmak için zamanlarını fazlasıyla ayırırlar. Girişimciler genellikle işlerini çok sevdikleri için çok çalışırlar. Girişimci ister iş yerinde ister iş dışında olsun, zihni sürekli işlerine odaklıdır.

6.Yaratıcıdır.

Girişimcilerin en önemli özelliklerinden biri de, durumları analiz ederek yeni fikirler ve çözümler üretmeleridir. Her konuda yaratıcılıklarını kullanarak ürün veya hizmetlerini endüstrilere sunarlar.

7.Açık Görüşlü ve Esnektirler.

Günümüzde farklı iş fırsatları doğarken ve özellikle teknolojinin gelişmesiyle iş yapış şekilleri hızla değişirken, girişimciler yeni fikirlere her zaman açık olmalıdır. İş akışlarını, verimliliği, yetenek ve potansiyelleri artıracak her fikri kendi hedefleriniz doğrultusunda değerlendirmelisiniz. Gerektiğinde ürün, hizmet ve iş gidişatında değişiklik yapmaya hazır olmalısınız.

8.Disiplinlidir.

Başarılı girişimcilerin sahip olması gereken en önemli özelliklerden biri kendini disipline edebilmektir. Bir girişimde bulunduğunuzda işin başında planlarınızda olmayan birçok problem karşınıza çıkar. Başarıya ulaşmak için hedeflerinize ulaşma yolunda engellerin ve dikkat dağıtıcı her şeyin üstesinden gelebilecek motivasyonu kendinizde bulmalısınız. Strateji ve planlarınıza sadık kalarak ve hemen karşılığını alamama ihtimalini gözeterek sürekli ilerleme amacıyla disiplinli bir şekilde çalışmalısınız.

 

9.İsabetli Tespitlerde Bulunur

Başarılı bir girişimci yanlışlardan ve hatalardan tespitler çıkararak bunları başarı için fırsata çevirir. Hedeflerine ulaşmak için yenilgilerden doğru mesajlar çıkarıp, tekrar deneyerek çalışırlar. Sorunları etkili bir şekilde çözmeyi bilirler. Zaman, para ve çabalarını gelişigüzel kullanmazlar. Her şeyin bir planı ve amacı vardır.

10.Kararlıdır.

Başarılı girişimci yapılacak her işte kararları kendisi alır ve nasıl başlayacağını bilir.
Gerektiğinde risk alabilmeli öngörüm yapabilmeli ve kararlarını hızlıca alabilmelidir. Bu şekilde başta planladığı olumsuzluklara takılmadan kararlı bir şekilde hedefine ilerler.

Call Now ButtonBizi Arayın